Puszyste, miękkie, słodkie i do tego cudnie pachnące – dzięki
dodatkowi różanej oliwy. Do tego ulubiony dodatek, np. twarożek, odrobina
sezonowych owoców. Całości dopełni filiżanka pysznej herbaty.
Ciasto
na naleśniki:
1,5 szklanki
mąki
1 szklanka
mleka
2 jajka,
roztrzepane
odrobina soli
3 łyżki oliwy różanej
oliwa
Jak zrobić naleśniki?
Zmiksować mąkę, mleko, oliwę różaną i jaja - ciasto musi być
dość rzadkie i lejące. Jeżeli jest za gęste, można dodać wodę. Odstawić na pół godziny. Rozgrzać teflonową patelnię,
wlać trochę oliwy, a po chwili wlać taką ilość ciasta, aby pokryć spód cienką
warstwą. Smażyć z obu stron na złoty kolor.
czwartek, 26 marca 2015
środa, 4 marca 2015
Nowa kategoria oliw - "premium"?

Chorwacki eurodeputowany Ivan Jakovčić, członek Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, złożył 18 lutego na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego projekt rezolucji w sprawie pilnych środków wspierających i promujących europejski sektor oliwy.
W dokumencie zwrócił uwagę, że zwiększa się świadomość konsumentów na temat spożywanej żywności, a Międzynarodowa Rada ds. Oliwy z Oliwek (IOC) odnotowała wzrost zapotrzebowania na oliwę najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia natomiast kategoria rynkowa „oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia”, która w zamierzeniu miała stanowić kategorię najwyższej jakości, obejmuje szereg oliw – od produktów najwyższej jakości pod względem smaku, aromatu i wartości odżywczych do produktów, które ledwo spełniają podstawowe wymogi jakościowe.
Tymczasem producenci oliw najwyższej jakości zostali pozostawieni samym sobie, aby konkurować na rynku z nieuczciwymi cenami innych oliw tej samej kategorii, które bez wątpienia są produktami gorszej jakości.
W swoim wniosku wzywa Komisję Europejską do przyjęcia konkretnych środków mających na celu:
- określenie warunków używania nazwy „extra vergine” w odniesieniu do oliw najwyższej jakości
- wprowadzenie nowej kategorii „premium”, która narzuca rygorystyczne kryteria w odniesieniu do smaku, aromatu i wartości odżywczych;
- ochronę producentów wysokiej jakości oliwy z pierwszego tłoczenia przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia unijnego sektora oliwy.
Eurodeputowany Ivan Jakovčić zaproponował również projekt rezolucji w sprawie pilnych działań wspierających i promujących europejski sektor oliwy. W skutek słabych zbiorów w 2014 roku nastąpił 50-proc. spadek produkcji i wzrost cen.
(et, Olive Oil Tomes)
Subskrybuj:
Posty (Atom)